05-25-2019, 13:01
Zaklęcia niewerbalne
Umiejętność łatwa
Chociaż zaklęcia niewerbalne to najpopularniejsza gałąź magii, zaliczane są jednocześnie do trudniejszych zdolności, których opanowanie wymaga skrupulatności, koncentracji i samodyscypliny. Biegłość w wykorzystaniu magii niewerbalnej z czasem stała się jednoznaczna z potęgą czarodzieja, jego nieograniczonym potencjałem i wybitnym talentem. Najczęściej zaklęcia niewerbalne wykorzystuje się w walce – ich podstawowym atutem pozostaje element zaskoczenia, a także zwiększona szybkość rzucania zaklęć. Wielokrotnie szala zwycięstwa przechyla się na stronę tego czarodzieja, który sprawniej był w stanie wystosować w stronę oponenta salwę niewerbalnych zaklęć. Korzystanie z czarów z wyłączeniem inwokacji uważa się za składową doświadczenia, zrównoważenia i świadomości własnego potencjału. Należy jednak pamiętać, że nawet pionierzy magii niewerbalnej często zaznaczają, że skutki niewymawianych zaklęć są znacznie słabsze. Podobno dzieje się tak dlatego, że elementarnymi składnikami zaklęcia pozostają wymawiane przez czarodzieja słowa.
![[Obrazek: zakl%c4%99cia%20niewerbalne.png]](http://magiclullaby.pisz.pl/grafiki/zakl%c4%99cia%20niewerbalne.png)
W dużej mierze magia niewerbalna zawdzięcza swoją popularność programowi szkolnemu. Większość absolwentów szkół magicznych poznaje kardynalne zasady magii niewerbalnej już na szóstym roku nauki, tym samym mając okazję spróbować swoich sił w tej dziedzinie pod okiem wykwalifikowanych czarodziejów. Są to zaledwie podstawy, które służą wskazaniu ukierunkowania młodego czarodzieja na przyszłość, pozwalają one wyróżnić odpowiednio utalentowane osoby. Trudno jednoznacznie określić, kiedy magia niewerbalna przeniknęła do świata czarodziejów. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z czasów pogańskiej magii (zgodnie z publikacją Bathildy Bagshot „Upadek pogańskiej magii”), aczkolwiek wielu czarodziejów podejrzewa, że używano jej znacznie wcześniej. Od strony praktycznej została szerzej opisana przez Mirandę Goshawk w jej niezliczonych publikacjach – z uwzględnieniem zarówno początkujących czarodziejów, jak i zaawansowanych użytkowników magii niewerbalnej. Nie ulega wątpliwości, że pokaźna literatura zgromadzona wokół zagadnienia zaklęć niewerbalnych przyczyniła się do wzmożonego zainteresowania młodych czarodziejów. Wielu młodych adeptów tej skomplikowanej sztuki zapomina jednak, jak ważnym elementem zaklęć niewerbalnych pozostaje pełne skupienie.
Mechanika zaklęć niewerbalnych
Poziom zerowy
Postać na tym poziomie zdaje sobie sprawę z istnienia zaklęć niewerbalnych, ale nie potrafi ich prawidłowo zastosować. Jak wśród większości młodych czarodziejów bywa, niedoświadczeni adepci magii używają zaklęć niewerbalnych, ale czynią to nieświadomie i rzadko z łatwym do przewidzenia skutkiem. Zwykle na tym poziomie znajdują się wszyscy uczniowie szkół magicznych do piątego roku edukacji.
Poziom niski
Czarodziej dysponuje podstawową wiedzą na temat użyteczności zaklęć niewerbalnych, potrafi użyć zaklęć poziomu łatwego z księgi użytkowej bez potrzeby rzucania kością k6. W przypadku zaklęć z poziomu łatwego z innych ksiąg, wymagany jest rzut kością k6. Wynik równy 5 lub 6 gwarantuje sukces, przy czym wyrzucenie 6 dodatkowo skutkuje opanowaniem danego zaklęcia i możliwością ponownego poprawnego rzucenia czaru niewerbalnie. Na tym poziomie nie ma możliwości by czarodziej rzucił niewerbalnie zaklęcie z księgi z poziomu średniego lub trudnego poprawnie. To poziom, który osiągają automatycznie wszyscy absolwenci szkół magicznych, którzy otrzymali ocenę Zadowalający* na egzaminie końcowym z Zaklęć lub OPCM.
Poziom średni
To poziom, który osiągają nad wyraz uzdolnieni absolwenci szkół magicznych - głównym wymogiem jest przyznanie na OWUTEmach z Zaklęć lub OPCM oceny Wybitnej*. Czarodziej może sprawnie rzucać niewerbalnie wszystkie zaklęcia z poziomu łatwego księgi transmutacyjnej, użytkowej, ofensywnej lub defensywnej. W przypadku zaklęć z innych ksiąg lub z poziomu średniego, musi rzucić kością k6. Wynik powyżej 4 oczek gwarantuje sukces i od tej pory możliwość poprawnego rzucania danego zaklęcia niewerbalnie. Na tym poziomie nie ma możliwości by czarodziej rzucił niewerbalnie zaklęcie z księgi z poziomu trudnego poprawnie.
Poziom wysoki
Czarodziej na tym poziomie z wprawą posługuje się zaklęciami niewerbalnymi. Nie musi rzucać kością na rzucanie niewerbalnie zaklęć z poziomu łatwego lub średniego księgi transmutacyjnej, użytkowej, ofensywnej, defensywnej, ochronnej czy leczniczej. W przypadku zaklęć z księgi czarnomagicznej, białomagicznej lub pradawnej, a także w przypadku używania zaklęć z poziomu trudnego, musi rzucić kością k6. Wynik powyżej 4 oczek gwarantuje sukces i od tej pory możliwość poprawnego rzucania danego zaklęcia niewerbalnie.
Posiadający umiejętność
Liczba osób mogących posiadać tę umiejętność jest nieograniczona.
Caroline Lestrange
Lily Evans
Charles Myrnin Hucksberry
Abel Attaway
Dolores Umbridge
Louis Poole
Bellatrix Black
Enzo Martinelli
Dorcas Meadowes
Vijaya Pujari
Ambrosia Weasley
Danielle Perks
Gethen H. Scamander
Remus Weasley
Nevan Fraser
Rhys Travers
Rudolf Lestrange
Andromeda Tonks
Daisy Williams
Alistaire Mulciber
Ava Romeo
Tiarnán Flint
Evan Rosier
Rhys Yaxley
Violette Baudelaire
Luigi Romeo
Gianna Arcoraci
Lysander Nightingale
Sanni Nightingale
Wolfe Mercer
Jerome Jenkins
Abrielle Mallory
Marianna Wróbel
Laurent Reeves
Vince Mercer
Raleigh Greengrass
Edward Tonks
Lily Evans
Charles Myrnin Hucksberry
Abel Attaway
Dolores Umbridge
Louis Poole
Bellatrix Black
Enzo Martinelli
Dorcas Meadowes
Vijaya Pujari
Ambrosia Weasley
Danielle Perks
Gethen H. Scamander
Remus Weasley
Nevan Fraser
Rhys Travers
Rudolf Lestrange
Andromeda Tonks
Daisy Williams
Alistaire Mulciber
Ava Romeo
Tiarnán Flint
Evan Rosier
Rhys Yaxley
Violette Baudelaire
Luigi Romeo
Gianna Arcoraci
Lysander Nightingale
Sanni Nightingale
Wolfe Mercer
Jerome Jenkins
Abrielle Mallory
Marianna Wróbel
Laurent Reeves
Vince Mercer
Raleigh Greengrass
Edward Tonks
*to tylko wyznacznik klimatyczny; na forum nie ma możliwości uzyskania umiejętności po wskazaniu ocen z SUMów bądź OWUTemów.