05-22-2019, 16:35
O czarnym rynku
Czarny rynek funkcjonuje już od dawna, jednak jego forma zmienia się i przekształca w zależności od oczekiwań klientów i czasów, które następują. Czasem taka aktywność jest przeprowadzana jawnie, pod przykrywką legalnej i nieszkodliwej działalności (np. prowadzenie sklepu z magicznymi babeczkami, gdzie pod ladą sprzedaje się narkotyki), a czasem wymaga to pewnych dojść lub znajomości odpowiednich miejsc czy też ludzi.
Z tą działalnością wiąże się duże ryzyko, ale nie brakuje chętnych, którzy podejmują się obrotu nielegalnych przedmiotów. Przez lata rozwijała się definicja czarnego rynku. Chociaż Ministerstwo Magii próbuje walczyć z podziemiem nielegalnych transakcji, nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać, a groźby obsadzenia w Azkabanie osób, które zajmują się czarnym rynkiem, w żaden sposób nie skutkują. Dlatego też przez lata udało się rozwinąć kilka głównych gałęzi:
- handel ludzkim towarem (w tym dziećmi)
- handel narkotykami (zarówno magicznymi, jak i mugolskimi)
- handel bronią (zarówno magiczną, jak i mugolską)
- handel niebezpiecznymi zwierzętami i bestiami (najczęściej w formie jajka lub młodego okazu)
- handel nielegalnymi eliksirami i księgami
- obracanie czarnomagicznymi i niebezpiecznymi przedmiotami
- handel ludzkimi i zwierzęcymi organami
- handel przedmiotami pochodzącymi z kradzieży
- wykonywanie usług nielegalnych (płatny złodziej, morderca, porywacz, gwałciciel, dostarczenie przesyłki do Azkabanu)
Istnieje dedykowane subforum dla działaczy operujących na czarnym rynku. Aby zyskać do niego dostęp, trzeba wypełnić poniższy kod i wysłać go na PW do @Enzo Martinelli. W formularzu należy poprzeć przynależność postaci do magicznego półświatka opisem podejmowanych przez nią działań.
Kod:
Imię/Pseudonim postaci:
[b]Poziom reputacji:[/b]
[b]Przydatne przewagi/zawady:[/b]
[b]Klasyfikacja:[/b] (czyli pod którą gałąź czarnego rynku przypada postać)
[b]Działania postaci na czarnym rynku, oferta:[/b]
Uwaga! Sprawdzający zastrzega sobie prawo do odrzucenia podania. Subforum półświatka zawiera informacje nieprzeznaczone dla szarych klientów i postaci z przypadku.
Handel
Galeony nie są realną walutą na forum. Oznacza to tyle, że ich obecność jest umowna, stanowi jedynie punkt zaczepienia na fabule przy zwykłych czarodziejskich zakupach. To samo dotyczy pieniędzy mugoli. By kupić cokolwiek na fabule za czarodziejskie pieniądze, należy mieć wystarczająco wysoki status majątkowy. Każdy status majątkowy ma swoją unikatową wartość podczas próby nawiązania handlu z inną postacią czy NPC-em.
O szacowanych wartościach statusów majątkowych można przeczytać tutaj.
Aby móc handlować jakimikolwiek towarem, gdzie ceną są fasolki, należy posiadać go na fabule.
Fasolki są realną walutą na forum. Oznacza to, że przy transakcji osoba kupująca musi wstawić posta z kodem na odjęcie fasolek, a osoba sprzedająca wstawić posta z kodem na dodanie fasolek. Każdy z postów musi się znaleźć w odpowiednim temacie aktualizacji. Ilość wymaganych fasolek powinna zostać podana pod fabularnym postem i pogrubiona. W sesji wystarczy uznać, że towar został sprzedany za wymyśloną ilość galeonów.
Przedmioty z czarnego rynku wskazane w temacie, w którym została opisana mechanika fasolek, są do kupienia wyłącznie za fasolki. Ich opisy można znaleźć poniżej. Cena, która została podana przy każdym przedmiocie, pełni funkcję informacyjną, mającą na celu wyczulenie handlarza na jego wartość. Wskazana ilość fasolek jest ceną minimalną.
Obecnie sprzedawane za fasolki są przede wszystkim niebezpieczne zwierzęta i bestie oraz broń występująca pod nazwą skarabeusz. Jeśli ktoś chciałby handlować lepszym towarem, za który mógłby otrzymać fasolki, powinien zdobyć odpowiednie kontakty i dojścia. Dużą pomocą może okazać się dołączenie do stowarzyszeń i klubów, gdzie postać ma szansę zapoznać się z odpowiednimi NPC lub innymi osobami działającymi na czarnym rynku. Takie dojścia pozwolą jej na polepszenie swojej reputacji w podziemnym półświatku, a także dadzą szansę na zwiększenie osiąganych zysków. Dobrym miejscem do znalezienia klientów czy różnych opłacalnych okazji jest gobliński targ. Należy jednak uważać na donosicieli lub przebranych pracowników Ministerstwa Magii.
Każdy działacz czarnego rynku powinien na początek wybrać sobie jedną kategorię, w której będzie się specjalizował. Dopiero z czasem można zwiększyć ilość oferowanych usług.
Przykład 1:
Postać X handluje magicznymi narkotykami.
Postać Y chce kupić 1 gram Somy, więc daje wskazaną przez handlarza ilość pieniędzy.
Postać X sprawdza w Karcie Rozwoju, jaki jest status majątkowy postaci Y.
Jak wszystko się zgadza, transakcja dochodzi do skutku, towar zostaje sprzedany.
Jeśli coś się nie zgadza, to postać X może wyrzucić postać Y.
Przykład 2:
Postać X handluje młodymi okazami niebezpiecznych stworzeń.
Postać Y chce sobie kupić młodego trójgłowego psa.
Postać X podaje ilość fasolek pod postem, fabularnie pisze wymyśloną ilość galeonów.
Postać Y daje wymaganą ilość fasolek postaci X i wstawia posta z kodem na odjęcie fasolek w swoim temacie aktualizacji.
Postać X wstawia posta z kodem na dodanie fasolek, które uzyskał od postaci Y.
Transakcja dochodzi do skutku.
Postać X i postać Y piszą w swoich postach, że galeony zostały wydane, wszystko się zgadza.
Jeśli coś się nie zgadza, to postać X może oskarżyć postać Y o oszustwo.
Każda postać, która zamierza być częścią czarnego rynku, proszona jest o stworzenie swojego cennika w dziale postaci, który będzie stanowił podstawę jej nielegalnej działalności. Należy też zaznaczyć cenę każdego oferowanego towaru.
Włączenie się w działalność przestępczą wpływa zarówno na reputację, jak i na poziom spaczenia. W zależności od tego, czym konkretnie dana postać będzie się zajmowała, jej poziom spaczenia może się zwiększyć. Niektóre transakcje są bowiem nieco bardziej niemoralne od innych.